Macaristan’dan kardeş geldi… 14.09.2017

Geçtiğimiz yıl Bahçelievler Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalayan Macaristan’ın Újbuda Belediyesi heyeti Bahçelievler’i ziyarete geldi.

 

Macaristan’dan kardeş geldi…

 

Bahçelievler’in kardeş belediyesi, Macaristan’ın Újbuda Belediyesi heyeti, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun misafiri olarak İstanbul’a geldi.

Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'nin Tuna Nehri kıyısındaki Újbuda Belediyesi heyetini Bahçelievler’de misafir etmekten mutluluk duyduklarını belirten Belediye Başkanı Osman Develioğlu ülkeler arasındaki dostluğun buna benzer sosyal ilişkilerle daha da pekiştiğini ifade etti.

İletişim ve ulaşım kolaylığı dünyayı artık küçük bir kasaba haline getirdi. Bu kadar küçülen dünyada insanlar da hayatlarını rahat bir şekilde iyi sürdüre bilmeliler. Bunun için de insanlar birbirlerini daha iyi tanımalılar. Bu da böyle kardeş olmayla daha bir üst seviyeye çıkıyor.

Birbirlerini tanıyan insanlar kavga etmezler, dolayısıyla ülkeler arasındaki dostluklar böyle gelişir, Bizler, mutlu bir dünya, güzel bir dünya, terörün, kavgaların ve savaşların olduğu bir dünya istiyoruz, Újbuda ile bu yüzden kardeş olduk” dedi.

Türkiye ile Macaristan tarihsel ve coğrafi açıdan birbirlerine yakın iki dost ve kardeş ülke olduğunu söyleyen başkan Develioğlu; ‘Avrupa Birliği ilişkilerimizde sorun yaşadığımız zaman Macaristan’ın her zaman yanımızda olduğunu ve bundan sonra da olacağını biliyoruz’ dedi.

Újbuda Belediye Başkan Yardımcısı Kiraly Nora; “Burada bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Bizleri Bahçelievler’de misafir ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ederiz. Macar halkının ve Belediye Başkanımız Dr. Tamas Hoffmann‘ın selamlarını iletmek isteriz. Újbuda Macaristan’ın büyük 5’nci şehriyle aynı nüfusa sahip oldukça renkli bir ilçedir. Birbirine zaten yakın olan Türk ve Macar Halkları bu potansiyeli iyi kullanarak, sosyal ve ekonomik ilişkilerini daha üst seviyeye çıkaracağına inanıyorum” dedi.

Bahçelievler Belediyesi Çobançeşme Teknik Hizmetler binasında gerçekleşen ziyarette, Macaristan Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz, AK Parti ve CHP’li meclis üyeleri ve başkan yardımcıları da hazır bulundu. Karşılıklı hediyeleşme, ikramlar ve toplu fotoğraf çekiminin ardından konuk heyet binadan ayrıldı.

Üç gün süre ile konuk edilecek olan heyet, Belediyenin bazı tesislerini ziyaret ederek hizmetleri yerinde inceleme fırsatı bulacak. Heyet ayrıca, İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini de gezecek.

Macaristan’dan kardeş geldi…