15 Temmuz Demokrasi Nöbeti sona erdi 17.07.2017

Şehitlerimize ve Gazilerimize saygıyla…

15 Temmuz Demokrasi Nöbeti sona erdi

Bahçelievler halkı, darbe girişimcilerini protesto ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla gerçekleştirdikleri vatan ve demokrasi nöbetini iki gün boyunca sürdürdü.

Bahçelievler Belediyesi tarafından düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ilçe halkı iki gün boyunca “15 Temmuz’u Unutmadık, Unutturmayacağız" sloganıyla nöbet tuttu.

Bahçelievler halkı, TSK içinde yuvalanmış FETÖ mensubu cuntacılar tarafından gerçekleştirilmek istenen darbeye karşı bir araya gelerek tek ses ve tek yürek oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla meydanları yoğun bir şekilde dolduran Bahçelievlerliler, sloganlarla darbe girişimini lanetledi.

15 Temmuz Darbe Girişiminin birinci yıl dönümü sebebiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında, geçtiğimiz yıl demokrasi nöbetlerinin tutulduğu alanda buluşan ilçe sakinleri 15 Temmuz akşamı başlayan nöbeti ertesi gün saat 24:00’a kadar sürdürdü. İki gün boyunca heyecanın eksilmediği nöbetler esnasında belediye tarafından dağıtılan “15 Temmuz 2016″ yazılı tişört ve şapkaları giyen vatandaşlar Türk bayraklarını sallayarak birliktelik mesajı verdi. Anma programında aralıklarla Kuran-ı Kerim tilaveti ve Selalar okundu, dualar edildi.

Anma etkinliğine 15 Temmuz gecesi Şehit olan Mahir Ayabak ve Mehmet Karaaslan’ın aileleri, AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati, İlçe Kaymakamı İlker Arıkan, Belediye Başkanı Osman Develioğlu, AK Parti İlçe Başkanı Av. Zülküf Türkoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Emin Çıkrıkçı, İlçe Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, İlçe Gençlik Spor Müdürü Numan Şahin, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye tek vücut oldu…

Başkan Develioğlu, vatandaşlara hitap ederek; “15 Temmuz gecesi yapılan bu hain kalkışmaya direndik, bu güce boyun eğmedik, bu işgale izin vermedik. Ne kadar büyük bir millet olduğumuzu, bir araya gelip kenetlendiğimizde, güçlü ve kararlı bir lidere sahip olduğumuzda ne destanlar yazabileceğimizi bir kez daha gösterdik. Şanlı tarihinde Çanakkale gibi binlerce destanı olan necip milletimizin yeni destanlar yazmakta ne kadar mahir olduğunu bütün dünyaya gösterdik. Cumhurbaşkanımız ve başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bir işaretiyle, bütün Türkiye gibi Bahçelievler'imizin aziz insanları da bu destanda unutulmaz mısralar yazdı. Devlet-Millet bütünleşmesiyle al bayrağa sarılıp sokakları gelincik tarlasına çevirdi. Belediyemiz iş makinalarını caddelere sürdü. Gözü dönmüş ihtilalcilerin kirli amaçlarını engellemek için havalandıracağı helikopterleri havalandırmadı, tanklarını yürütmedi. İnsanlarımız, isyancıları boğmak için sel gibi sokaklara aktı. Emniyet teşkilatımızın fedakâr mensupları ile el ele vererek bir büyük felaketi önledi. Demokrasi tarihimize altın harflerle yazılacak o direniş gecesinde Bahçelievler'den altı şehit, yüzlerce yaralı verdik. Onları asla unutmayacağız. Makamları cennet olsun. Bu tarihi sınavda topyekûn ayağa kalkan asil milletimizi bir kez daha saygıyla selamlıyorum. Birlik ve beraberlik içinde demokrasiye sahip çıkan tüm siyasi partilerimize, kamu kurumlarımıza, dernek vakıf ve teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlık ve esenlik diliyorum" diye konuştu.

Anma programında ayrıca, 15 Temmuz temalı şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

Dualarla sona erdi…

Sabah saatlerine kadar devam eden protestolara katılan vatandaşlara, Bahçelievler Belediyesi tarafından yiyecek ve içecek ikramı yapıldı.

İlçe Kaymakamı İlker Akıncı, Belediye Başkanı Osman Develioğlu ve daha sonra darbe girişimi sırasında gösterdiği kahramanca direniş sırasında şehit olan Muhammed Ambar’ın baba ocağında okunan mevlit programına katıldı.

Anma programı Şehitler için okunan duaların ardından sona erdi.

15 Temmuz Demokrasi Nöbeti sona erdi